Automatyczny robot do koszenia trawy – czy warto go kupić?

Spis treści

Równo przystrzyżony trawnik bez żadnego wysiłku to niewątpliwie marzenie każdego właściciela ogrodu – szczególnie gdy powierzchnia posesji jest na tyle duża, że jej koszenie wydaje się trwać wiecznie. Na szczęście rozwój technologiczny pozwolił stworzyć idealne urządzenie dla tych, którzy oczekują tylko najlepszych rozwiązań. Mowa oczywiście o automatycznym robocie do koszenia trawy. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i czym kierować się podczas zakupu!

Jak działa robot do koszenia trawy?

Osoby, które rozważają zakup robota koszącego, często zastanawiają się, jak w praktyce wygląda korzystanie z tego sprzętu. Czy faktycznie należy on do bezobsługowych urządzeń? Odpowiedź brzmi: tak! Automatyczny robot do koszenia trawy działa samodzielnie, jednak jest to możliwe dopiero wtedy, gdy użytkownik zadba o prawidłowy montaż oraz konfigurację. To, na czym będzie polegać instalacja, zależy przede wszystkim od tego, jaki model zostanie zakupiony. Obecnie wyróżniamy dwa typy takich kosiarek: przewodowe i autonomiczne.

Roboty przewodowe

Ich nazwa może być nieco myląca – wbrew pozorom roboty koszące do trawy w wariancie przewodowym nie są urządzeniami, które działają po podłączeniu do prądu. Terminologia odnosi się do sposobu programowania, ponieważ aby móc cieszyć się ładnie ściętą trawą, należy za pomocą specjalnych, ułożonych po ziemi przewodów wyznaczyć odpowiedni trakt koszenia. Zanim jednak właściciel zajmie się ustalaniem przebiegu trasy i prowadzeniem kabli, powinien w pierwszej kolejności dobrze przygotować posesję do instalacji. Istotne jest nie tylko usunięcie znajdujących się na trawniku przeszkód, ale także oszacowanie najlepszego miejsca dla stacji dokującej. Wykonanie szlaku nie należy do szczególnie trudnych zadań, jeśli jednak właściciel czuje, że nie podoła, może skorzystać z doświadczenia specjalistów, którzy pomogą mu stworzyć dobrze poprowadzoną trasę.

Autonomiczny robot koszący

Autonomiczny robot koszący np. STIGA to sprzęt, który nie wymaga specjalnego montażu za pomocą wbitych w glebę linek. Konfiguracja urządzenia polega jedynie na wirtualnym ustaleniu drogi koszenia za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Wydawać by się mogło, że taki sposób instalacji może przyczyniać się do większej liczby błędów podczas pokonywania trasy, jednak nic bardziej mylnego. Robot koszący bez przewodu wyposażony jest w innowacyjną technologię Active Guidance System (AGS), dzięki której maszyna skutecznie kosi teren bez ryzyka utraty sygnału satelitarnego lub przerwania pracy w związku z napotkanymi przeszkodami. To sprawia, że użytkownicy autonomicznego robota koszącego STIGA nie muszą martwić się koniecznością manualnego ustawiania sprzętu.

Roboty koszące do trawy – zalety

W porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami, np. kosiarkami spalinowymi, roboty koszące do trawy wyróżniają się wyjątkowymi korzyściami. Jakimi? Oto najistotniejsze z nich!

Bezobsługowe koszenie

Jedną z najważniejszych zalet jest niezależna praca. Samodzielne działanie sprawia, że właściciel nie musi się już dłużej martwić ani o termin, ani o częstotliwość koszenia. Zaprogramowane urządzenie samo o określonej porze wyjeżdża ze stacji dokującej, ścina trawnik i wraca w wyznaczone miejsce. To bez wątpienia największy plus tego sprzętu, który gwarantuje użytkownikowi oszczędność czasu, ponieważ po konfiguracji tak naprawdę nie trzeba się niczym przejmować.

Bezpieczeństwo ludzi i zwierząt

Osoby posiadające małe dzieci czy zwierzęta często boją się, że brak kontroli nad urządzeniem może wiązać się z ryzykiem wypadków, jednak nic z tych rzeczy – jest wręcz odwrotnie. Wszystko dzięki temu, że dostępne obecnie na rynku roboty koszące to niezwykle zaawansowane technologicznie produkty, które wyposażone zostały w odpowiednie czujniki i zabezpieczenia, pozwalające na skuteczne omijanie ewentualnych przeszkód.

Ekologiczny robot – idealny na nierówny teren

Akcesoria te świetnie radzą sobie także z wszelkimi nierównościami na posesji – ich budowa została zaprojektowana w taki sposób, by bez problemu radzić sobie z nachyleniem działki nawet na poziomie 45% (24°). Wszystko to sprawia, że robot koszący na nierówny teren nadaje się wprost idealnie. Dodatkową zaletą tej samodzielnej kosiarki jest cicha praca i bardziej ekologiczny charakter maszyny ze względu na możliwość ładowania akumulatora, a nie wykorzystywanie paliw, które generują szkodliwe spaliny.

Wady robotów koszących do trawy

Jak łatwo się domyślić, roboty koszące, jak każde inne urządzenia, posiadają swoje wady. Wśród minusów tych sprzętów najczęściej wymienia się takie aspekty, jak:

montaż – choć powoli popularniejsze stają się modele autonomiczne, to nadal roboty przewodowe wiodą prym. Niestety jednak ze względu na konieczność kładzenia kabli ich instalacja może sprawiać kłopoty,

cena – innowacyjne działanie bez konieczności obsługi sprzętu wiążę się z wydaniem znacznie wyższej kwoty podczas zakupów,

niszczenie przedmiotów – mimo że roboty zaprojektowane są w taki sposób, by z powodzeniem unikać przeszkody, nie zawsze tak się dzieje. Nierzadko zdarza się, że drobne rzeczy, które znajdują się na obszarze pracy robota, zostają przez niego zniszczone.

Automatyczny robot do koszenia trawy – dla kogo będzie idealny?

Kto więc na pewno skorzysta z możliwości, jakie dają kosiarki samojezdne? Urządzenie będzie świetną inwestycją szczególnie dla:

osób, które nie przepadają za pracą w ogrodzie,

właścicieli, którzy nie mają czasu na koszenie,

osób starszych lub schorowanych, które chcą cieszyć się pięknym trawnikiem bez wysiłku.

Dodatkowo zakup robota będzie doskonałym pomysłem dla każdego, kto ceni sobie innowacyjne rozwiązania, jest zwolennikiem nowoczesnych gadżetów lub chce urządzić swój dom w duchu smart.

Podsumowanie. Robot koszący – ile kosztuje i jaki model wybrać?

Warto mieć na uwadze, że w przypadku chęci zakupu autonomicznej kosiarki, rozstrzał cenowy jest dość duży. Można znaleźć zarówno urządzenia, które mieszczą się w kwocie do 5 tysięcy złotych, jak i takie za ponad 20 tysięcy złotych. To, jaki model wybrać, zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych użytkownika.

Do najtańszych znajdujących się w ofercie BBC Apeks urządzeń należy robot koszący G 300 i G 600. Pierwszy z nich może pracować dość krótko, bo przez 40 minut, z kolei wariant G 600 to nieco mocniejszy sprzęt, umożliwiający koszenie aż przez 1,5 godziny. Zarówno jeden, jak i drugi model świetnie sprawdzi jako robot koszący do małego ogrodu.

Właściciele większych działek lepiej, jeśli zainwestują w droższe modele, które wyróżniają się na tle innych pojemniejszym akumulatorem, a co za tym idzie – dłuższą, ponad 2-godzinną pracą. Wśród robotów koszących do dużych powierzchni polecić możemy np. typ G 1200.

A może potrzebujesz indywidualnego wsparcia w wyborze dopasowanego do Twoich potrzeb sprzętu? Serdecznie zapraszamy do kontaktu ze specjalistami! Nasz zespół z przyjemnością Ci doradzi.